DOLAR 6,8648
EURO 7,7763
ALTIN 394,05
BIST 8,5882
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Abdulkadir Selvi: Erdoğan 23 Nisan gecesi canlı yayında İstiklal Marşı okuyacak

Abdulkadir Selvi, Hürriyet’te ‘Erdoğan o gece canlı yayında İstiklal Marşı okuyacak’ başlığıyla yayımlanan yazısında kelamlarına “23 Nisan 2020 …

Abdulkadir Selvi: Erdoğan 23 Nisan gecesi canlı yayında İstiklal Marşı okuyacak
REKLAM ALANI
20.04.2020
13
A+
A-

Abdulkadir Selvi, Hürriyet’te ‘Erdoğan o gece canlı yayında İstiklal Marşı okuyacak’ başlığıyla yayımlanan yazısında kelamlarına23 Nisan 2020 tarihinin Meclis için şahsi bir manası var. Zira 23 Nisan 1920’de açılan Meclis bu yıl yüzüncü yaşını kutlayacak. Meclis’in yüzüncü yılı için kapsamlı bir hazırlık yapılmıştı” sözüyle başladı.

Selvi şöyle devam etti:

“Meclis Başkanı Mustafa Şentop’la konuştum. 23 Nisan gününe hususî, yalnızca o gün için yapılacak olanların yapılamayacağını lakin gayri aktifliklerin eylül ve ekim aylarında noktasına getirileceğini anlattı.

Fakat 23 Nisan 2020’de saat tam 21.00’da çok kişisel bir an yaşanacak. Meclis’in yüzüncü yaşına kişisel olarak o an televizyonlar canlı yayına geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam saat 21.00’de İstiklal Marşı’nı okuyacak. Meclis Başkanı Mustafa Şentop da birebir anda Meclis bahçesinden İstiklal Marşı’nı okuyacak.

Meclis Başkanı Şentop, ’23 Nisan günü saat 21.00’de meskenlerimizden, balkonlarımızdan İstiklal Marşı’nı okuyalım’ diye bir davette bulunmuştu. Şentop, davetine farklı siyasi görüşlerden, partilerden gelen destekten ötürü şad. Koronavirüs ortaya çıktığında sağlıkçılarımıza destek vermek için akşamları saat 21.00’de onları alkışlamıştık. Cumhurbaşkanı Erdoğan da sağlıkçıları alkışlamak suretiyle bu aktifliğe güçlü bir destek vermişti. Meclis Başkanı Şentop, ’Cumhurbaşkanımızla da görüştüm, Cumhurbaşkanımız da katılacak’ dedi.

Meclis’te kişisel oturum

Her 23 Nisan’da Meclis’te hususî oturum yapılır. Bu yıl da yapılacak mı? Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sordum. ’Meclis’te 23 Nisan kişisel oturumu yapılacak. Koronavirüs nedeniyle milletvekillerimiz içtimaî arayı koruyarak, maske takarak, önlemlere uyarak, sayıca daha az katılacaklar’ dedi. Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis hususî oturumuna katılmayacağını söyledi.

Meclis’in aktifliği azaldı mı?

Başkanlık sistemiyle birlikte Meclis’in tesirinin azaldığı tartışmaları yaşanıyor. Bunu Meclis Başkanı Şentop’a sordum. ’Ben bunu yanlışsız bulmuyorum. Bugün Meclis etkisiz diyenler Meclis’in etkisizliğini değil, aslında kendi güçlerinin azlığını söz ediyorlar. Bunu çok yanlış buluyorum. Zira bu Meclis hepimizin, bütün siyasi partilerin, bütün milletimizin meclisi. Meclis’in gücünü, itibarını arttırma vazifesi olan milletvekillerinin, siyasetçilerin Meclis’i kötülemelerini, kendi bindikleri kolu kesmek, kendi üzerinde durdukları tabanı tahrip etmek olarak görüyorum. Bu yanlıştır. Sistemin kendisiyle, konjonktürün, siyasi aktörlerin, siyasi kaidelerın ortaya getirmiş olduğu durumu birbirinden ayırmak lazım. Bunların Meclis’e birer iftira olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Gazi Meclis’ten 15 Temmuz’a

Meclis, gazi unvanını Kurtuluş Savaşı’nı yönetmekten almıştı. 15 Temmuz’da ise buna bir pırlanta daha ekledi. Darbeye karşı direnen Meclis oldu. Meclis Başkanı Şentop’tan bunu yorumlamasını istedim. ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gayrı parlamentolardan çok kıymetli bir farkı var. Bütün yerkürede devlet yasama organlarını kurmuş. Bizde ise durum farklı. Meclis, İstiklal Harbi’ni yönetiyor. Hem savaşıyor, hem de savaşla bir arada devleti yine inşa ediyor. Tabiri caizse devletler parlamentoları kurmuşlardır. Bizde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi devleti tekrar kurmuştur. Meclis’e gazi unvanı, bu manada savaşa katılan bir kurum olduğu için verilmiştir. Meclis, 15 Temmuz’da gazi unvanına layık bir varlık ortaya koymuştur. O gece hain FETÖ’cüler tarafından Meclisimiz amaç alınmış, uçaklarla Meclisimiz bombalanmıştır. Milletvekillerinden, işçimizden, güvenlik görevlilerimizden gazi olanlar var. O uçaklar bombaladığı anda Meclis içtima halinde. Münasebetiyle bu gazi unvanının tarihin ayan bir periyodunda alınmış bir unvan olmadığını, bunun bir karakter olduğunu 15 Temmuz’da Meclisimiz tekrar göstermiştir’ diye konuştu.

Meclis tatile giriyor tenkitlerine karşılık

Koronavirüs sürecinde Meclis’te küme içtimaları iptal edildi fakat milletvekilleri çalıştı. Değerli yasal düzenlemeler yapıldı. Ancak Umumi Konsey çalışmalarına ara verildi. CHP Umumî Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ’Ulusal Uğraş’de bile açık olan Meclis kapatılıyor’ diye reaksiyon gösterdi. Bence abartılı bir reaksiyondu. Meclis Başkanı Şentop konumu gereği Kılıçdaroğlu ile polemiğe girmekten kaçındı.

‘Meclis’in tatile girmesi laf konusu değil. Umum Konsey çalışmalarının tatili kelam konusu. Parlamento çalışmalarını sürdürüyor. Umum Konsey da gündeminde aciliyeti olan mevzular olduğu takdirde toplanabilir’ dedi. Akabinde ekledi: ’Bu salgın sürecinde Meclis çok ağır çalışmalar yürüttü. Salgın altında çalışmalarını sürdüren Avrupa’da tahminen tek parlamentoydu. Yerkürede ise birkaç parlamentodan biri. Bunu Meclis’e karşı haksız muaheze olarak görüyorum.’

Milletvekilleri test yaptırmış

Koronavirüs salgınının en ağır geçtiği devirlerde milletvekilleri çalıştı. Pekala aralarında koronavirüse yakalanan oldu mu? Şentop, ’Bizim tespitlerimize nazaran şu ana kadar olumlu vaka yok’ dedi. Hatırlarsanız MHP’li Feti Yıldız koronavirüse yakalandığını açıklamış, daha sonraki testleri negatif çıkmıştı. Fakat milletvekilleri, Meclis’ten ayrılmadan evvel son gün koronavirüs testi yaptırmışlar. Şentop, ’Milletvekillerimizin talebi üzerine isteyen milletvekillerine test yapıldı. 200’ün üzerinde milletvekili talep etmiş, bunlara test yapıldı lakin müspet vaka çıkmadı’ dedi.

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.