Dolar 9,1845
Euro 10,6809
Altın 530,96
BİST 1.412
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
21°C
Parçalı Bulutlu
Cum 21°C
Cts 20°C
Paz 17°C
Pts 17°C

Cuma namazı kılınması hakkında teklif geldi

Randevu ile Cuma namazı kılınması önerisi

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı camide cemaatle namaz …

Cuma namazı kılınması hakkında teklif geldi
A+
A-
08.05.2020
165

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı camide cemaatle namaz kılmaya süreksiz bir müddetliğine ara vermişti. Müslümanların tahassürle hasretini çektiği Cuma namazının kılınması için teklifler gelmeye devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında bir müddettir camilerde cemaat ile bir arada namaz kılınamıyor. Yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verildi. Salgın koşullarında Cuma namazı kılabilmek için yeni bir teklif daha geldi.

 SALGIN KAIDELERINDE RANDEVU İLE CUMA NAMAZI KILINMASI İÇİN BİR TEKLIF

I. Giriş

Cuma namazı dinimizdeki en değerli ibadetlerden birisidir. COVİD-19 virüsünün yayılmasını önlemek için sekiz haftadır Cuma namazı kılınamamaktadır. Müslümanlar bir taraftan virüse bulaşmamak için azami uğraş ederken vesair taraftan da değerli bir imtihan vermektedir.

Buna benzeri durumların gelecekte de tekrarlanması ihtimal dâhilindedir. Bu üzere durumlarda Cuma namazını ara vermeden eda etmek için alternatif metotların belirlenmesi elzemdir. Uygulanabilir yöntemler Yerküre Müslümanları için de örnek oluşum edecektir. Aksi takdirde Cuma Namazını kılmamak olağan hale gelecek ve virüs sonrası toplumsal/kamusal hayatta bunun negatif tesirleri ortaya çıkacaktır.

Burada önerilen formül kısaca; Covid-19 ile savaşta en temel prensiplerden birisi olan çevre aralığın korunması hedefi ile herkesin birebir anda camilerde namaz kılma mahalline herkesin, evvelden randevu metoduyla belirlenen camide ve belirlenen saatte önlemli bir formda namaz kılmasının sağlanması esasına dayanmaktadır.

Bu sistem; vatandaşın tapu, nüfus cüzdanı, sürücü evrakı, pasaport, kimlik, hastane üzere hizmetlerden yararlanma süreçlerinde uygulanan randevu sistemine benzeri bir sistemin Cuma namazı kılınmasına da uyarlanması ve uygulanmasından ibarettir.

II. Hazırlık

A. Sistemin Kurgulanması

MERNİS/E-Devlet tabanlı randevu sistemi ile Cuma Namazı kılınması için gerekli görevlendirmeler ve sistemler kurgulanmalıdır. Sistemin vilayet ve kazalardaki işleyişinden müftülükler, camilerdeki işleyişinden imamlar sorumlu olabilir. Gereksinim halinde Kur’an-ı Kerim kursu imamları da camilerde namaz kıldırmak üzere görevlendirilmelidir. Görevlendirilen sorumlular, tüm hazırlık, tatbik ve denetleme süreçlerinde salahiyet yerlerinde sevk yönetim ve denetim vazifelerinde bulunmalıdır.

Müftülükler çevre aralık kuralını dikkate alarak kendilerine bağlı camilerin kapasitesini ve Cuma namazı kılınacak camileri belirlemelidir. E-Devlet ve MERNİS sistemleri üzerinden hangi mahallede oturanların hangi camide namaz kılabileceği tespit edilmelidir. Mesleği gereği iş konumu civarında olması gerekenler ya da yeni devir kaideleri çerçevesinde farklı adreste bulunacak şahısların Cuma namazı kılacakları cami adresleri de tıpkı randevu sistemi ile belirlenmelidir.

B. Eğitim

Sistemin işleyişinde hizmet alacak tüm vazifeliler –müftü, imam, müezzin, kolluk kuvveti- eğitime tabi tutulmalıdır. Öncelikle internet üzerinden uzaktan eğitimler verilmeli, gerekli olması halinde müftülerin nezaretinde camilerde çevre aralık korunarak ve maske/eldiven/çorap giyilerek tatbikatlar yapılmalıdır.

C. Duyuru/İlan

Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın hastalık durumlarında Cuma namazı kılma rehberi yayımlamalıdır. Randevu alma sistemi, namazın nasıl kılınacağı, hutbenin nasıl okunacağı, namaza giriş ve çıkışların nasıl olacağı vb. mevzularda rehberde detaylı haberler konum almalıdır. Camide uyulması gereken prensipler açıklanmalı ve buna uymayanlara sistem üzerinden tekrar randevu verilmeyeceği açıkça tabir edilmelidir. Cuma Namazı kılma rehberi e-devlet üzerinden ve yazılı, görsel, içtimaî medya kanallarından paylaşılmalı, afiş halinde basılıp her caminin giriş panolarına asılmalıdır.

Her pazartesi günü, Cuma namazı kılınacak caminin açık adresi, o camide kaç sefer Cuma namazı kılınacağı, kapasitesi ve ilgili hizmetliler belirlenmelidir. Her imam Cuma günü hangi saat diliminde namaz kıldıracağını bilmeli ve en az yarım saat evvel camide hizmete hazır olmalıdır.

D. Randevuların alınması

MERNİS/E-Devlet, salgın vadesince Cuma namazı kılmak isteyenler için web üzerinden randevu sistemini geliştirmelidir. Cuma namazı kılmak isteyen Müslüman erkekler randevu sistemine girerek hane yahut işyerine en yakın camiyi seçerek kendisi için mütenasip olan saate randevu almalıdır. Kurulacak sistemde aşağıdaki bileşenlerin mahal alması önerilmektedir:

– Görevli/imam yetkili olduğu camide 2 metre çevre uzaklık kuralına uyularak kaç kişinin tıpkı anda namaz kılacağını belirlemeli ve müftülüğe bildirmelidir.

– Randevu almak isteyen, sisteme TC kimlik numarası ile girmeli ve kişinin kimliği yetkililer tarafından MERNİS (Nüfus Umum Müdüriyeti Vatandaş Haber Sistemi) üzerinden doğrulanmalıdır.

– Sistemde belirlenen devir dilimleri için randevu açılmalı ve vatandaşlara ilan edilmelidir.

– Bir oturumda kaç kişinin namaz kılacağı anlaşılan olduğundan o kişi sayısına ulaşılınca o oturum kapatılmalı ve randevu alamayan cemaat başka oturumlardan randevu almalıdır.

– Tüm oturumların dolu olması durumunda vatandaşlar müftülüğe müracaat etmelidir. Müftülük bu durumlar için sisteme ek cami ya da alan tanımlayabilmelidir.

– Her hafta randevu sistemi en baştan tekrar çalıştırılmalıdır. Böylelikle randevu alıp namaza gitmeyenler konumları lüzumsuz işgal etmemelidir.

– Randevu sahalar, camiye geldiklerinde TC kimlik ile randevu numarasını/kodunu göstererek kapıdaki hizmetlinin denetimi ile girmelidir. Girişlerde yığılma olmaması için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

– Randevu sisteminde yaşlılara öncelik verilmeli ve 65 yaşın üzerinde olup namaz kılmak isteyenler yanlarında birer refakatçi getirebilmelidir. Engelli vatandaşlara randevu verilmesi konusu başkaca değerlendirilmelidir.

– Diyanetin hafta başında belirleyeceği Cuma namazı tanımlaması ile hangi camide kaç oturum olacağı, kaç tane imama gereksinim olacağı anlaşılan olacaktır. Müftülük bu malumat doğrultusunda ilgili vazifelileri belirlemeli ve atamalıdır.

III. Tatbik

Bu formülün işleyebilmesi için aşağıdaki prensipler benimsenmelidir. Her camide caminin imam ve müezzini Cuma namazı vakti boyunca kendilerine verilen hizmetleri aksatmadan ve taviz vermeden yürütmelidir. Bu prensipler randevu almak için internete girenlere okutulmalı ve her unsurunu okuduktan sonra randevu sahifesine geçilmelidir.

A. Tatbik Unsurları

1- Herkes camiye MERNİS/E-Devlet üzerinden randevu alarak gelmelidir. Randevu almadan gelen kişi camiye kabul edilmemelidir.

2- Randevu sistemi herkesin meskeni yahut işyerine yakın camide namaz kılacağı biçimde ayarlanmalıdır.

3- Vatandaşların camiye mümkünse hususî araçlarıyla yahut yürürken toplumsal arayı koruyarak gelmeleri talep edilmelidir.

4- Cami içi namaza durulacak/kılınacak sahalar arasına 2 metre aralık konularak işaretlenip (temizlenebilir boya ya da bant ile) evvel gelenin en önden başlayarak durması /kılması sağlanmalıdır.

5- Camiye girişte ateş denetimi yapılmalı, ateşi yüksek olanlar camiye kabul edilmemelidir.

6- Camiye girişte maske denetimi yapılmalı maskesi olmayanlar camiye alınmamalı, gerekirse maske dağıtımı yapılmalıdır.

7- Cemaatin çevre arayı muhafazası ve birbiri ile temas etmemesine itina gösterilmelidir. Bu,  ihtimamlı bir halde takip edilmelidir.

8- Namaz öncesinde, sırasında ve sonrasında, hem cemaat hem de hizmetliler katiyen 2 metre toplumsal arayı bozmamalıdır.

9- Cemaat abdestini konutunda alarak gelmelidir. Tuvaletler kullanılmamalıdır.

10- Tüm cemaat maskeli ve çoraplı olarak camiye gelmelidir.

11- Cemaat cami içerisinde işaretli noktaya oturmalı ve namazını orada eda etmelidir.

12- Caminin tüm girişleri ve kapıları evvelden açılmalı ve Cuma vakti boyunca hiç kapatılmamalıdır.

13- Cemaatin kapı ve pencere kolları üzere fiziki mekanlara temas etmemesi istenmelidir. Sıcak devirlerde kapı ve pencereler evvelden açık tutulmalıdır.

14- Cemaatin birbiri ile temas etmemesi ve yakından selamlaşmaması için ikazlar yapılmalıdır.

15- Camilerde Cuma günü bağış sadaka toplanmamalıdır. Seyyar satıcı, dilenci, muhtaçlık sahipleri vb. kimselere müsaade edilmemelidir.

16- Cuma namazının yalnızca farz olan iki rekâtı kılınmalıdır. Namazın öbür rekâtları hanede tamamlanmalıdır.

17- İmam yahut müezzin (onlar da münavebeli olarak vazife yapabilirler) bir sonraki namaz oturumu başlamadan caminin temas noktalarını dezenfekte etmelidir.

B. Giriş ve Çıkış

Cemaat namazdan 10 dakika evvel içeriye kabul edilmelidir.  Camiye birinci giren vatandaş en ön sıradaki oturma mahalline (işaretli yere) oturmalıdır. Daha sonra gelenler sıra ile oturmalıdır. Namaz bittikten sonra en gerideki cemaatten başlayarak 2 metre esası korunarak camiden çıkışlar sağlanmalıdır. Tüm ayakkabılar torba içinde koruma edilerek şahısların yanında olmalı, vatandaş ayakkabısını aramamalıdır. Çekecek vb. üzere temas sağlayacak ögeler ortamdan kaldırılmalıdır. Giriş ve çıkışlarda muhakkak el teması olmamalıdır. Hizmetliye kimlik verilmemeli, uzaktan yalnızca TC kimlik numarası söylenmeli ve davet numarası gösterilmelidir. Güvenlik vazifelileri ve istekli vazifeliler, çıkışlarda sistemin sağlanmasında cami hizmetlilerine yardımcı olmalıdır.

C. Namaz ve Hutbe

Camilerin kapasitesi, namaz kılma müddeti ve namaz vakitleri göz önüne alınarak münavebeli Cuma namazı kılınmalıdır. Cuma namazı öğlen namazı vakti ile başlayacak ve cemaatin durumuna nazaran ikindi namazından yarım saat öncesine kadar Diyanetin o hafta belirlediği vadede (mesela her 30 dakikada bir) tekrarlanacaktır. Örneğin bir Cuma namazı yekunda hutbe dâhil 5 dakika sürecek ise; 10 dakika öncesinde, 10 dakika sonrasında caminin tekrar müsait olması için verilirse yekun 30 dakikada bir namaz eda edilebilecektir.

Diyanet işleri başkanlığı namaz sırasında okunacak olan dualar, hutbe konusu, salavatlar, tesbihat vb. bahisleri dikkate alarak Cuma namazı için gerekli taban ve azami vadeyi 5-10 dakika olarak belirlemelidir. Hutbelerin yalnızca farz olan kısımları icra edilmeli ve çok kısa tutulmalıdır.

1. Küme 13:30-14:00 arasında, 2. Küme 14:00-14:30 arasında, 3. Küme 14:30-15:00 arasında 4. Küme 15:00-15:30 arasında, 5. Küme 15:30-16:00 arasında Cuma namazını eda edebilir. Bu mühletlere giriş ve çıkış da dâhildir. Namaz vadeleri eksperlerce net bir halde belirlenmelidir.

Tüm Türkiye’de Cuma namazı birebir vadede eda edilmelidir. Tıpkı vadeler tilavet edilmeli, tıpkı dualar yapılmalı ve birebir hutbe okunmalıdır. Tekrar eden namazlarda da tıpkı müddet içerisinde namaz başlamalı ve bitirilmelidir. Vatandaşlar namaz vaktinden 10 dakika evvel camiye kabul edilmelidir. Namaz kıldıktan sonra 10 ya da 15 dakika camiye kimse alınmamalıdır. Her bir Cuma namazı randevusu başka bir imam tarafından kıldırılmalı, birinci oturum caminin hizmetli imamı tarafından kıldırılmalıdır. Müezzin ise giriş ve çıkışlarda imama destek olma hizmetini yürütmelidir. Her camide kelam konusu namaz için görevlendirilen imamın devranında gelememesi ihtimali olur ise caminin resmi müezzini o namazı kıldırmalıdır. Bunun için en son oturuma kadar müezzin kendi Cuma namazını kılmamalıdır. Resmi Müezzin olmayan noktalar için imamet hizmetini yapmak üzere yedek vazifeliler atanmalıdır.

D. Düzen/Güvenliğin Sağlanması

Devletin kolluk kuvvetleri imam ve müezzinlere destek olmak ve cemaatin kurallara uymasını temin etmek üzere görevlendirilmelidir. Caminin kapasitesine ve muhtaçlığa nazaran yerinde güvenlik hizmetlisi bulundurulmalıdır. Güvenlik hizmetlilerine Cuma namazı tertibi konusunda eğitim verilmeli, cami vazifelileri ile uyumları sağlanmalıdır. Güvenlik vazifelileri de maske ve eldivenli olarak vazifelerini yürütmelidir. Camilerde güvenlik vazifelilerinin bulundurulması muhtemel düzensizliklerin önlenmesine ek sunacaktır.

IV. Sürdürülebilirlik

A. Teftiş

Müftüler, yardımcıları ve müfettişler her hafta farklı bir camide namazı eda ederek murakabeleri gerçekleştirmelidir. Münasip olmayan durumlar için önlem alınması sağlanmalıdır. Denetçiler namaz başlamadan 1 saat öncesinde camilerde bulunmalı, caminin namaza hazır olmasını denetlemelidirler. Namaz sırasında ve sonrasında ise kuralların uygulanmasının murakabesini yürütmelidirler. Hizmetini ihmal eden imam hatip, müezzin kayyım ve güvenlik vazifelileri uyarılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

B. Geri Bildirim & Tahlil Sistemi

Bu sistem dâhilinde namaz kılıp bir aksaklık fark eden, düzgünleştirme önerisi bulunan herkesin rahatlıkla geri bildirimde bulunabileceği bir geri bildirim sistemi oluşturularak aksaklıkların gözden kaçmaması, erkenden fark edilerek iyi tahlil yolları bulunması sağlanmalıdır. Geri bildirim sisteminde sıkıntıların tasniflenmesi, ilgili ünitelere yönlendirilmesi, denetiminin yapılması ve başvuran kimseye geri dönüşte bulunulması ayarlanmalıdır.

V. Yerküre Müslümanlarına Sistemin İhraç Edilmesi

Sistem muvaffakiyetle uygulanıp var olan aksaklıklar da geri bildirim ve tahlil sistemiyle tahlile kavuşturulduktan sonra yerküre Müslümanlarına gereksinim duydukları bu hayati girişim aktarılabilecektir. Bu üzere durumların ilerleyen vakitlerde tekrarlanması durumunda Müslümanların ellerinde muvaffakiyetle uyguladıkları hazır bir girişim olarak bulunacaktır.

VI. Sonuç

Cuma namazı hepimizin ve ona muhtaçlığımız var. Vatandaşlar, müezzinler, imam hatipler, müftülük işçisi, müftüler, Diyanet işleri işçisi, ulema heyeti, Diyanet İşleri Liderimiz ve Başkan’ ımız el ele verip bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Önerilen sistem alışık olmadığımız kaideleri içeriyor üzere görünse de bir defa yapıldığında hiç meselesiz yürütülebilecektir. Tek koşulu süreçteki hizmetlilerin bu önlem kurallarını sağduyulu bir formda pratiği olacaktır. Cuma namazı için buna paha diye düşünüyoruz.

Çaba bizden, tevfik Allah’tandır (C.C.).

 

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.